Ker je zunaj, ko to pišem deževen in hladen dan, sem ta večer izkoristila za peko domačega kruha. Tako sem segrela prostor v kuhinji in ga odišavila z vonjem domačega kruhka. Je lahko še kaj bolj prijetnega?
Kruha ne uživam prav pogosto, ko pa ga, si ga seveda spečem sama. Že skoraj desetletje ne jem več glutena, zato si kruh spečem iz brezglutenske moke ali semen.
Vedno kupim ekološko ajdovo moko brez glutena (čeprav ajda v osnovi ne vsebuje glutena je na trgu veliko proizvodov, kjer je kljub temu možno zaslediti vsebnosti glutena, to se zgodi zaradi masovne proizvodnje in mešanja različnih žit in pridelkov med seboj), zato res potrebujemo dobro kvaliteto moke ter dober recept, da kruhek uspe.
Ajda ima uravnovešeno aminokislinsko sestavo beljakovin, njene beljakovine pa skupaj s počasi prebavljivim škrobom prispevajo k nižanju holesterola v krvi. Ajdova zrna so tudi bogat vir vitaminov skupine B.
V zunanjih plasteh ajdovega zrna je večina mineralnih snovi in flavonoidov. Zlasti slovenska ajda je bogatejša s cinkom kot japonska ali kitajska. Več cinka in drugih mineralov je v temnejši ajdovi moki. Ajda je pomemben vir tudi drugih elementov, kot so baker, magnezij in selen.
Rutin in drugi flavonoidi so naravni antioksidanti, ki delujejo protibakterijsko in preprečujejo, da bi se seme pokvarilo. Flavonoidi imajo v telesu pomembno varovalno vlogo, saj zmanjšujejo škodo, ki bi jo povzročilo sevanje in prosti radikali, ki lahko povzročijo raka.
Za ajdov kruh sem preizkusila že kar nekaj receptov, ampak za ajdovo brezglutensko moko prisegam na spodnjega:
Sestavine
- Ajdova moka (ekološka, brez glutena) 500 g
- Voda 350 ml
- Vrečka vinskega kamna
- Čajna žlička soli
- Velika žlica kokosove maščobe ali olivnega olja
- Velika žlica jabolčnega kisa
- 1 ekološko jajce (proste reje) ali šalico prej namočenih zmletih lanenih semen (to je nujno potrebno, saj ajda ne vsebuje lepka in potrebujemo nekaj kar bo celotno maso držalo skupaj, na ta način kruhek tudi malo vzhaja in naraste).
Postopek
V mešalnik (če ga imamo, drugače v posodo in gnetemo z rokami) dodamo 500 g moke, vrečko vinskega kamna, približno 350 ml vode, žlico kokosove maščobe, žlico jabolčnega kisa in dobro žličko soli.
Pustimo par minut, da se vse sestavine premešajo, potem dodamo še eno jajce ali pa sluzasto teksturo lanenih semen, sama za ta recept uporabim kar eno jajce.
Pred tem pečico že segrejemo na 190 stopinj.
Celotno maso damo v manjši podolgovat pekač, katerega prej premažemo z maščobo, masa mora biti gosta in nikakor ne redka. Pri vodi smo pozorni, rajši jo dodajamo počasi in vidimo kako gosta postaja masa.
Maso položimo v pečico in pečemo približno 40 min, po desetih minutah lahko temperaturo na pečici zmanjšamo na 180 stopinj, je čisto dovolj.
Tako, kruhek je gotov in jaz se že tako veselim jutrišnjega zajtrka.
Draga Alkimistka, vesela bom tvoje povratne informacije, če se boš lotila peke kruhka po zgornjem receptu in zanima me kako ti bo všeč.
Z ljubeznijo,
Ana